Acqua di ParmaCreed

Delić glamura u Beogradu

U sredu 13. decembra u beogradskoj niche/art parfimeriji L’Atelier Belgrade održan je event povodom godišnjice rada kompanije DP LUX Group i parfimerije L’Atelier Belgrade. Tim povodom, predstavljena su i dva nova ultra poznata brenda, brenda koji su miljenici glumaca, muzičara i ostalih poznatih ličnosti – Acqua di Parma i Creed. Nešto kasnije ću o tim kućama.

Hteo bih ljudima iz L’Atelier Belgrade da se zahvalim na pozivu, kao i da im poželim da ovim tempom nastave i dalje jer su zahvaljujući njima mnogi poznati niche brendovi dostupni u Beogradu – Micallef, Amouage, The Different Company, Annick Goutal, V Canto, Sospiro, Casamorati, Tiziana Terenzi, Parfums de Marly, Jean Patou, Montale, Mancera, Perris Monte Carlo, Majda Bekkali, itd. Zaista, za tako kratko vreme, ovo je pravi uspeh i čine da Beograd ima pristojnu niche ponudu parfema.

Acqua di Parma

Ako nekome želite da pokažete kako mirišu italijanski parfemi, i to pre svega citrusi izvedeni na italijanski način, onda je Acqua di Parma klasičan primer. Reč je o brendu koji postoji više od 100 godina. Brend je nastao davne 1916. godine u Parmi i to sa klasikom Colonia. Leto u Italiji ume da bude prilično pakleno (been there, done that), pa je u takvim uslovima citrusan parfem pravo rešenje – da osvežava, da da čist osećaj, kao i nepogrešivu doze elegancije.

Acqua di Parma Colonia je nastala kao kontra teza tadašnjeg sveta parfema i zajedno sa kućom Creed i po još nekom kućom to radi i danas. Kada su parfemima počele da dominiraju teške, jake i kompleksne note, parfemi koji su morali da ostavljaju ubitačni trag i nenormalnu projekciju, Acqua di Parma je ponudila citrusnu osvežavajuću vodu koja će džentlmenski da prati onog ko nosi parfem i da se oseti samo u neposrednoj blizini. Ali svakako, u pitanju je nepogrešivo dobra kompozicija koja je zaludela tadašnju Italiju. Šta više, ručno krojena odela u Parmi tih godina su pre prodaje bila prskana tim parfemom. Tako je Acqua di Parma zaludela filmski svet koji je dolazio u Italiju masovno da snima spaghetti vesterne.

No, italijani su spavali na lovorikama i brend se polako gasio i padao u zaborav sve do 90ih godina prošlog veka. Tada su tri italijanska biznismena na čelu sa Lukom di Montecemolom (tada direktorom Ferarija) rešila da ožive ovaj brend i poguraju ga. Sedište kuće je preseljeno u Milano (a gde drugo?), otvoren je butik u ulici Via del Gesu, što vam ne znači puno. Ali, iako je ta adresa, praktično jedna strana izloga je u daleko važnijoj ulici Montenapoleone. Ako i dalje ne znate o čemu se radi, rećiću da je Montenapoleone ulica visoke mode i u tom svetu mode i luksuza praktično i ne postojite ako nemate radnju u toj ulici (Prada, Lui Vitton, Hermes, Dior, Versace, Zegna, Fendi, Armani,…. samo su deo te čuvene ulice). Otvara se i butik u Rimu, neposredno pored čuvenih Španskih stepenica.

Novo vođstvo je rešeno da ozbiljno poradi na brendu, izbacuju neke nove mirise, a to zapada za oko konglomeratu luksuznih dobara LVHM (Lui Vitton Moet Hennesy) i oni postaju vlasnici brenda. Od tada, Acqua di Parma doživljava novi procvat, parfemi se ređaju – osnovna kolekcija se dopunjuje novim muškim i ženskim parfemima, rađa se prelepa kolekcija Blu Mediteranneo, zatim izuzetno interesantna i kvalitetna kolekcija Ingedients, i konačno za obeležavanje stogodišnjice postojanja Note di Colonia kolekcija (ovo je već ekskluziva). Biznis se širi, pa Acqua di Parma počinje da snabdeva i mnoge hotele širom Italije, ali i van, raznoraznim proizvodima (sapuni, mirisi za prostor, itd).

Kako započeti istaživanje kolekcije?

  1. Acqua di Parma Colonia – svakako, početak mora biti sa samom legendom, da ne kažem rodonačelnikom cele familije. Radi se o citrusnom parfemu, lepe i prijatne note. Na žalost, trajnost je najveća mana ovog parfema, ali za ono što nudi po pitanju nota, to mu se lako oprašta.
  2. Colonia Assoluta – ovo je moderna interpretacija originala koju potpisuju maestralni parfimeri Jean Claude Ellena i Bertrand Duchaufour.
  3. Collonia Intensa – na meni je ovo bio nešto slađi od prethodna dva, ali svakako najmoderniji
  4. Collonia Essenze – moj favorit iz linije i svakako najtrajniji parfem. Meni je ovo najluksuzniji sapun koji možete dobiti u jednom parfemu. Ima onih koji tvrde da ovaj parfem neodoljivo liči na italijanske berbernice. Svakako, jako čist i lep parfem sa blagim retro štihom. Ja volim da ga koristim za slaganje parfema i to radim uglavnom za neke svečanije prilike – ovaj parfem prsnem par puta na potkošulju da bi dala dodatni osećaj čistoće, a na vrat stavim neki drugi parfem. Zvuči ludo, ali ako ste u prilici, probajte.
  5. Colonia Oud – retko kome može na pamet da padne spajanje nespojivog – oud i citrusi zajedno teško idu, ali je ovde to maestralno. Čudan parfem, ali toliko drugačiji od svega ostalog. Parfem koji bije u talasima – kad pomislite da je nestao, on se opet pojavi i oduševi i vas i okolinu.
  6. Colonia Leather – ovo je retka zverka i predstavlja odgovor Acqua di Parme na Tom Ford Tuscan Leather. Napomena, ovo je izraziti kožni parfem i zbog toga ga NIKAKO ne mirišite sa mesta gde ste našpricali parfem jer ćete dobiti osećaj imalina za cipele. Naprotiv, odvojite glavu 20-30cm od mesta i uživajte u ovoj lepoti.
  7. Fico di Amalfi – ovo je definitivno najbolji parfem sa smokvom, najprirodniji i najlepši. Jedina i najveća mana mu je trajnost. Ali opet, za ovakvu lepotu, može mu se progledati kroz prste.
  8. Ginepro di Sardegna  – miris bilja, četinara i začina sa Sardinije, italijanskog mondenskog ostrva.
  9. Iris Nobile – dame koje vole iris u parfemima, ovo će biti odličan izbor

Creed

Najmisterioznija kuća u svetu parfema. Moram reći da sam ja imao izuzetan prezir prema ovoj kući. Nekako su mi parfemi uvek delovali jednostavni, prelaki za nošenje, ništa izazovno. Ali posle mnogo i mnogo mirisa, uglavnom teških i izazovnih za nošenje, dođe vreme da se vratimo na nešto lagano, neobavezno, neopterećujuće, nešto što će moći da se nosi svaki dan sa uživanjem i još da se dobijaju komplimenti. E to je Creed.

Creed je osnovan daleke 1760. godine u Londonu kao krojačka radnja. Kasnije je sedište pomereno u Pariz, a oni su počeli da se bave parfemima. Znanje se prenosi sa generacije na generaciju, a trenutno su tu vodeći otac Oliver šesta generacija i Erwin sedma generacija. Da ne bude šovinizma, i ćerka Olivera je zaposlena u kompaniji 🙂 Creed se reklamira time da koristi samo prirodne elemente u svojim parfemima. Ne bih ulazio u detalje da li je to zaista tako sa današnjim IFRA/EU regulativama, ali jedno je sigurno – u pitanju su jako prozračni parfemi i jako prirodni. Nema tu ni malo prizvuka sintetičnosti.

A zašto je kuća Creed tako misteriozna? Pa oni tvrde da pre svega prave parfeme za poznate ličnosti, ali da retko kad te parfeme puštaju u javnost. U javnost puštaju tek kad neki parfem dobije odobrenje od onog kome je parfem namenjem. Tako npr imamo Tabarome Millesime koji je bio napravljen za Vinstona Čerčila jer je to parfem koji je oda duvanu. Millesime Imperial je bio napravljen za saudijskog kralja – ako ste ikada bili tamo, morate znati kakav je pakao u Saudijskoj Arabiji (ponovo, been there, done that) – i do 50 stepeni leti, ogromna vlaga, vetar, kakav bi to parfem morao da radi u takvim uslovima? Pa upravo Millesime Imperial radi u tim uslovima. Zato, ako želite taj parfem, savetujem vam da ga probate isključivo na temperaturama iznad 35 stepeni. Dejvid Bouvi, Frenk Sinatra, Tom Henks, samo su neki od poznatih ličnosti koji su nosili ili nose njihove parfeme.

Kuća Creed je poznata i po tome da dosta koristi ambergris u svojim parfemima i da često na aukcijama kupuje isti po velikim cenama. Ako ne znate šta je ambergris, u pitanju je izmet (ili možda sadržaj iz želuca nakon povraćanja, ali je današnji stav da je u pitanju izmet) jedne specijalne vrste kita, tzv kita ulješture ili nekada poznatijeg i kao spermastog kita. Ovaj kit, kada mu obrok obiluje sipama i kada određene bakterije prorade u želucu, izbaci tovar kojeg kasnije sunce i morska voda oblikuju. I da, taj tovar nije uvek ambergris, već ponekad, pa zamislite koliko je to retka pojava. No, koliko god vam to deluje gadno, u pitanju je supstanca koja je izuzetno tražena u svetu parfema, a dugi niz godina je bila zabranjena jer su ljudi smatrali da je to povraćka pa su namerno ubijali kitove i parali im želudac očekujući da dobiju ambergris. Zavisno od toga koliko je ambergris bio u morskoj vodi, može mirisati drugačije, ali se svakako smatra da ima afrodizijačka svojstva. Šta više, Creed ambergris često upari sa mošusom i to je tzv. ‘Creed baza‘ koja je dominantna u velikom broju njihovih parfema (preciznije, baza Creed parfema gotovo uvek ima ambergris, a skoro uvek i kombinaciju ambergris i mošus). Šta je rezultat toga? Parfemi imaju i dozu animalnosti (ambergris i mošus), i dozu čistoće (ambergris i mošus), i dozu slanoće (ambergris). Za sve to je zaslužna ta Creed baza.

Konačno, za nas na ovim prostorima je zanimljiva i lokacija sedišta Creed brenda. Adresa je u Aveniji Kralja Petra I u Parizu. Avenija se nalazi na jako lepoj lokaciji, kada se od Ajfelovog tornja pređe preko Sene, pa se krene prema Jelisejskim poljima. Na žalost, Creed je nedavno promenio boce, sada su uglavnom od 50ml i 100ml i na tim novim bocama nema više ispisane adrese našeg Kralja Petra 🙁

Kako započeti istraživanje Creed kolekcije?

  1. Creed Aventuspisali smo o njemu, kao i o kopijama. Svakako najpopularniji muški parfem današnjice, parfem koji je Creed gurnuo u mejnstrim, omogućio im je da se prošire svetom, da sa par hiljada boca proizvodnje godišnje pređu na par miliona. Ovo je jedan od onih parfema na koje dame ne ostaju ravnodušne.
  2. Creed Green Irish Tweed (GIT) – zeleni travnjaci Irske bili su inspiracija ovom odličnom vanvremenskom parfemu. Luca Turin, čuveni kritičar i naučnik parfema, svrstao je ovaj parfem u 10 najboljih ikada. Međutim, pošto se Luca Turin i stari Olivier Creed ne mirišu, Luca je parfem brže bolje zamenio donekle sličnim Davidoff Cool Water-om. Sličnosti postoje, ali to je kao što postoji sličnost između originalne VW Bube i Porsche 911. Pročitajte recenziju.
  3. Creed Silver Mountain Water – hladan planinski miris koji ima nešto metalno u sebi.
  4. Creed Bois de Portugal – ovo je već jedan džentlmenski klasik koji ima blagi retro štih, ali je izuzetan parfem koji ide samo uz ostvarene muškarce. Ovo je miris koji je voleo Frenk Sinatra. Miris je trenutno nedostupan, ali će i on biti tu uskoro.
  5. Creed Royal Oud – ovo je svakako vrhunska klasa od parfema, meni omiljen od ove kuće uz GIT. Dosta začina, a malo oud-a.
  6. Creed Spice and Wood – ovo je miris japija sa Wall Street-a. Uglančano, prijatno, drvo i začini, kako i ime kaže. Ništa wow, ali tako formalan miris.
  7. Creed Pure White Cologne – ako treba da zamislite kako bi mirisala bela boja, onda bi ovaj miris bio to. Verovatno najčistiji miris koji postoji, i opet, jako formalan.
  8. Creed Jardin d’Amalfi – oda italijanskoj Amalfi obali – citrusi, cvet pomorandže, ruža, odlično
  9. Creed Virgin Island Water (trenutno nije dostupan, ali biće) – savršeni tropski unisex miris za leto – citrusi, kokos, rum – deluje kao pravi tropski koktel.
  10. Creed Love in White – parfem nekada prve dame SAD Mišel Obame
  11. Creed Fleurissimo – cvetni parfem namenjen Grejs Keli za njeno venčanje za princa od Monaka.

Leave a Reply