Calvin KleinJean GuichardRecenzija

Ženski klasik, parfem godine daleke 1986.

Calvin Klein ObsessionDavne 1985. godine, Calvin Klein je izbacio u parfemsku orbitu jedno vrhunsko izdanje pod imenom Obsession. Parfem je tada zaludeo svet, bez problema pokupio titulu parfema godine 1986. godine, ušao u kuću slavnih i opstao do dana današnjeg. Jak orijentalni miris, sa dosta začina nije puno izgubio na reformulacijama i snazi. I danas je ovo jedan jak i opojan parfem koji bez problema nadjačava mnoge današnje vodice.

Osnovni detalji

Godina: 1985

Note parfema:

Gornje note: Zelene note, mandarina, vanila, breskva, bosiljak, bergamot, limun

Srednje note: Začini, korijander, sandalovina, cvet pomorandže, jasmin, mahovina, kedar, ruža

Donje note: Ambra, mošus, cibetka, vanila, vetiver, tamjan

Parfimer: Jean Guichard

Grupa: Orijentalni začinski

Pakovanje i boca

Iako nastao već davne 1985. godine, mnogi današnji dizajneri mogu da pozavide ovom parfemu. Lepa i prijatna kutija, čak i za nijansu kvalitetnija od proseka.

Bočica meni prelepa, sa interesantnim čepom ispod koga se krije odličan sprejer – baca jako puno tečnosti. Boja tečnosti je kao neki opojni odstajali konjak koji je pokupio sve tanine iz hrastove bačve 🙂

Miris

Siguran sam da su mnoge dame bar nekad nosile ovaj parfem. Izuzetno jak, čak i za današnje prilike, čini ga odličnim izborom za tešku, dugu i hladnu zimu. U zatvorenoj prostoriji ima čak i tendenciju da guši, ali dobro, ne može se svima ugoditi 🙂

Ovo je jedan od onih parfema koji se savršeno razvija i menja kako vreme prolazi. Nije linearan na mojoj koži, već ima svoje faze i nije baš lako jasno detektovati note.

U otvaranju se oseti miks hladnog i svežeg i zelenog i sočno slatkog. Dosta svežih citrusa, breskva da sladi, zelene note i bosiljak da daju oštrinu. Vrlo čudan miks, ali opet, tako poznat. Ah da, bio je to jedan od mirisa naših majki 🙂 Ali to ne znači da je parfem pregazilo vreme. Ipak, nije ovo italijanska škola raspevanih citrusa. Ovo je više mračnija izvedba, rekao bih čak u nekom Guerlain stilu.

Kad isplahne početni udar citrusa nakon pet do deset minuta, bosiljak i neko zelenilo uvode parfem u drugu rundu. A ta runda je još bogatija. Kreće sa ozbiljnom dozom korijandera, sandalovine, svežeg i slatkog cveta narandže i sa dobrom dozom prašnjavog cimeta. Ovo je deo parfema koji najviše volim jer nekako je i najelegantniji, sa perfektnom dozom svežine i slatkoće.

Ali, parfimer se zaista potrudio, pa se parfem nakon pola sata dalje razvija. Kreće jasno da se oseća vanila. I to sve više i više vanile. Pa onda čak dobija i na dodatnoj slatkoći od ambre, pa i težine od tamjana. Konačno, dobija i na animalnosti od cibetke. Srećom, ova animalna nota nije prejaka kao u većini parfema iz davnih vremena, već je dozirana u pravoj količini. Sada je parfem već dosta težak i jasno govori da se radi o zimskom izdanju.

Iako je parfem izašao pre više od 30 godina, nema previše retro štiha u njemu. Ono što je zanimljivo je da se na mojoj koži od početka pa do kraja provlači vibra nekon finog sapuna ili čak i pudera. Svejedno radi se o vanvremenskom mirisu, i svaka dama bi morala ovaj parfem bar par puta da ga iznese u životu, a da ne pričam da je parfem obavezan deo bilo koje ozbiljne ženske kolekcije.

Performanse

Ludačke. Parfem je toliko jak da čak može lako izazvati glavobolju. Ali praštam mu, jer ovo je remek delo i značajni predstavnik parfemske istorije.

Traje sigurno 12 sati, a projekcija je takva da bez problema ispunjava sobu. Ako ga koristite na poslu, imajte milosti prema kolegama 🙂 Dozirajte ga kako treba.

Mane

Mana je što nema više ovakvih parfema danas – gustih, opojnih, jakih, kompleksnih.

 

Leave a Reply