AmouageBertrand DuchaufourRecenzijaamouage jubilation

Miris kraljeva

Ne, ovo nije ni priča ni recenzija knjige od srpske udavače Marijane Mateus. Ovo je priča o jednom odličnom parfemu koji dolazi iz Omana, zemlje koja je izvor najkvalitetnijeg tamjana. Kad je tako, onda vam je jasno da i njihovi parfemi moraju obilovati izuzetno kvalitetnim tamjanom i raznim drugim smolama.

Amouage je dakle parfemska kuća iz Omana koju je osnovao sam sultan od Omana sa željom da se prave parfemi i atarska ulja za njihovu porodicu. U početku im je ponuda bila isključivo u vidu atarskih ulja, da bi kasnije izašao Gold parfem, a onda početkom 21. veka akcenat je stavljen na parfeme, njihovu prezentaciju i otvaranje ka zapadnom svetu. I danas, ovi parfemi uživaju ogromno poštovanje, jer su gotovo uvek jaki, neobični, trajni, kvalitetni. No, ima i onih koji tvrde da je Amouage poslednjih godina izgubio kompas i da su zlatne godine Amouage-a prošle. Ako bi išli tom mišlju, onda je ovo predstavnik te zlatne ere, parfem koji je izbačen da obeleži 25 godina postojanja kompanije. Iz tog razloga je pun naziv ovog parfema Jubilation XXV.

Osnovni detalji

Godina: 2008

Parfimer: Bertrand Duchaufour

Note parfema:

Gornje note: Pomorandža, korijander, labdanum, taragon, olibanum, kupina

Srednje note: drvo guiaic, cimet, lovor, med, orhideja, ruža, karanfilić, seme celera

Bazne note: Opoponaks, pačuli, miro (smirna), kedar, mošus, mahovina, ambergris, agar, besmrtnik

Tip parfema: orijentalni fougere

 

Promo:

„Created for the enigmatic man carrying the essence of his philosophy and sophistication across all eras and cultures.“

 

Pakovanje i boca

Amouage JubilationOvo je jedan klasičan Amouage, sa umerenim bojama kutije jer je verovatno želja bila da prikažu da je u pitanju ozbiljan i elegantan parfem. Nema tu ludila i šarenila kao što je to slučaj sa Interlude parfemom.

Ako pre niste bili u prilici da vidite pakovanje, u pitanju je jako fin karton koji je ispod obložen plastikom, pa nema teorije da se izgužva. Unutrašnjost kutije je obložena meblom, pa boca ima pravi luksuz 🙂

Sa donje strane kutije nalazi se etiketa, a tu možete videti i da li je vaš primerak napravljen u Omanu ili u UK. Po nekim forumima se provlači priča da su parfemi iz UK slabiji od onih iz Omana, ali ja se sa tim ne bih složio.

Kada jednom podignete gornji deo kutije, videćete prelepu bocu položenu u svom ležištu. Naravno, treba biti oprezan kako sama boca ne bi ispala, no ovde je boca poprilično zabodena u ležište pa je ispadanje svedeno na minimum.

Boca je danas standard za muške parfeme ove kuće. Nema print sa strane, no napred je zalepljen znak kuće, na grlu sprejera je ugravirano ime parfema, a čep je magnetni sa kristalčićem.  Ovde ide jedna napomena, a to je da stare verzije nisu imale magnetni čep. Opet, ako je sudeći po forumima, postoje razlike u tim verzijama, tj ova nova sa magnetnim čepom je reformulisana. Ovde bih se možda i složio, ali verujte mi da parfemi i nisu toliko oslabljeni, ako su uopšte i oslabljeni.

Sprejer je odličan i izbacuje dovoljnu količinu parfema.

Dakle, svi elementi luksuza u pakovanju i boci su tu. Marijana, Marijana, nisi ni ti mutava, znaš ti šta valja 🙂

 

Miris

Amouage JubilationIma danas samozvanih gurua na internetu koji pogledaju note i navodno mogu da pretpostave kako miriše parfem. Ja sumnjam da je tako nešto moguće, pogotovo imajući u vidu da se danas dosta barata sa sintetičkim aromama i da sigurno postoje razne vrste i nijanse jedne te iste note.

No, ovde kad čovek pogleda piramidu, pomisli sigurno – kako uopšte ovo miriše, ovo smrdi kad ima ovoliko nota. No, odgovor je parfimer Bertrand Duchaufour. Mislim da je to jedini parfimer koji može da uklopi dvadesetak nota i da dobije parfem, i to kakav. Problem je samo opisati takvu kompoziciju i uopšte detektovati veći broj note.

Da ne dužim dalje, već na samom otvaranju je jasno da ovde ima solidna doza slatke kupine koja je ukomponovana sa suvoćom oud note, i dosta dosta dima od raznih smola. Ovako nešto se ne viđa u drugim parfemima, zato je Amouage tu gde je. Čak i u otvaranju, ovaj parfem nema ubitačne performanse, već je projekcija više na dohvat ruku.

Amouage Jubilation dalje dobija na slatkoći i reskosti, jer tu je dovoljno dozirani med, suvoća i slatkoća svetog drveta guaiac, i malo prašnjavog cimeta. Parfem je i u ovoj fazi na dohvat ruku.

Konačno, parfem nakon par sati kreće da obiluje aromatičnim notama smola, opoponaks, miro, olibanum. Deluje kao da su spalili sve zalihe omanskih smola 🙂 No, to i nije tako loše, jer aromatična slakoća smola, zajedno sa dobro doziranom kupinom zauzdavaju suvoću i oštrinu oud note koja nekima može da zasmeta.

Izuzetno kvalitetan parfem, bogat i raskošan, Amouage Jubilation je definitivno vrhunsko izdanje ove omanske luksuzne kuće.

 

Amouage JubilationPerformanse

Ovo je deo priče koji smeta hard core ljubiteljima kuće Amouage. Oni naviknuti na Interlude, Gold, Lyric i Silver Cologne, reći će kako je ovaj parfem slabašan i neprimetljiv, no nije tako. Parfem traje sigurno bar 8 sati, ali vam može izazvati anosmiju i možete ga prestati osećati nakon par sati. Moja preporuka je svakako da ga nosite isključivo uz košulju, jer je tada najprikladniji i najbolje se projektuje.Prevelika hladnoća, teška garderoba u vidu zimskih džempera, može da umanji performanse ovog parfema. Ipak je ovo elegancija par ekselans, i traži iole elegantniji dress code.

 

 

Amouage JubilationPrilike za nošenje

Parfem je idealan za nošenje kada se temperatura spusti ispod 20 stepeni, kada su hladniji i svežiji dani. Nije za leto, ima dosta smola i slatkoće, ali nije ni za jaku zimu. Po meni, parfem jednostavno traži košulju jer sve ostalo će zasmetati – elegancija će progutati vašu majicu, a džemper će ga ugušiti. Ne vidim da je isključivo za svečanosti, ali kancelarija, posao, sastanci, pa i intimni trenuci i sastanci, nema greške.

 

Komplimenti

Ako je ovo parfem kraljeva, onda je i kralj komplimenata. Nema te osobe koja je ravnodušna prema ovom mirisu. I lepši i jači pol ga komentarišu, raspituju se koji je to parfem. Jednostavno, parfem je toliko jedinstven i kvalitetan i ozbiljan, da odskače svojim kvalitetom i jedinstvenošću. U mojoj kolekciji, ovo je jedan od kraljeva komplimenata.

Mane

Parfemski, nema mana. No, ovde pričamo o kompletnom paketu, pa je mana cena. Regularna cena je veća od 250 evra za 100ml, pa će sigurno ostaviti duboku rupu u vašem budžetu.

Gde kupiti?

Ovaj parfem možete probati i eventualno kupiti u Beogradu u niche parfimeriji L’Atelier u Kralja Petra.

Leave a Reply