Daphne BugeyLe LaboRecenzija

Perfekcija u kutiji od modema

Le LaboVeć smo mnogo puta pričali kako postoje dizajnerski i niche parfemi, i kako ta granica danas i nije tako velika u smislu nabavljivosti parfema. Šta više, mnoge niche kuće su kupljene od strane velikih igrača poput LVHM (Lui VItton Moet Hennessy), L’Oreal, Estee Lauder, itd. Da li to znači da brend kada bude kupljen od strane velikih igrača više nije niche, ne znam, ali znam da cena parfema skoči, a dostupnost bude možda nešto bolja. Takav je slučaj sa kućom Le Labo. Njihovi parfemi pre akvizicije od strane Estee Lauder su bili oko 180e za 100ml, da bi nakon promene vlasništva skočili na 200e, pa sada na 222e.

Jedno je sigurno, nabavljivost njihovih parfema je i danas teška. Navodno, Le Labo insistira da parfimerija koja ih drži ima posebnu prostoriju u okviru parfimerije gde će biti samo njihovi parfemi. Iz mog iskustva, ovo jeste bio slučaj u Milanu i Rimu, ali nije bio slučaj u lancu niche parfimerija u Amsterdamu gde su njihovi parfemi izloženi zajedno sa svim ostalima niche brendovima.

Danas pričamo o jednom izvanrednom parfemu Le Labor Rose 31 gde je ruža dominantna nota i koji je vrhunski unisex miris. Znate već da je ruža uglavnom ženska nota i da se mnogi muškarci stide da iznesu parfem gde ima ruže. E ovde to nije slučaj jer se radi o referentnom modernom mirisu sa dominantnim akordom ruže. Šta više, možda je i ovo parfem koji naginje na mušku stranu, ali dobro, to je stvar ukusa.

Osnovni detalji

Le LaboGodina: 2006

Parfimer: Daphne Bugey

Note parfema:

Gornje note: Ruža, kumin

Srednje note: Vetiver, kedar

Donje note: Mošus, guaiac drvo, olibanum, cistus, oud (agar)

Grupa: Cvetni drveni mošusni

Pakovanje

Le Labo Rose 31Kad platite ovako velike pare za parfem, očekujete sve, od prezentacije, vrhunske boce, do samog mirisa, a ovde…. Pa pomislite prvo da je šala, ali to je Le Labo fora i nema im se šta zameriti na kraju krajeva jer to je između ostalog ‘niche’.

Le Labo je suštinski firma iz USA, ali se parfemi proizvode u Francuskoj.

Njihovi parfemi se pakuju pri kupovini i ne dolaze već upakovani. Dakle, priča je sledeća – odaberete parfem koji vam se svidi, iskeširate, a onda sledi procedura koje prodavce uglavnom nervira 🙂

  1. Skidaju recikliranu kartonsku kutiju sa gomile
  2. Iz frižidera vade providnu bočicu na kojoj je neka najobičnija nalepnica da se razazna koj je parfem u pitanju (da da, parfemi se čuvaju u frižideru). Boca izgleda kao neke bočice u kojima se drže hemikalije za čas iz Hemije 🙂
  3. Prodavac vas zatim pita za ime ili koju već oznaku želite da stavite na parfem a što će biti odštampano na nalepnici
  4. Prodavac onda štampa nalepnicu za bočicu, kao i nalepnicu za kutiju
  5. Kad je sve odštampano, lepi se nalepnica na bočicu, koja se zatim briše krpom jer se parfem ohladio kao dobro ohlađeno pivo i boca se propisno ‘oznojila’ pa da nalepnica ne sklizne
  6. Ubacuje se bočica u kutiju koja izgleda kao najjeftinija kutija u kojoj se čuva kablovski modem (Cicso,…), zatvara se kutija, lepi se nalepnica na kutiju i sprečava da se kutija otvara sve dok ne pokidate nalepnicu 🙂
  7. I to je kraj procedure koja potraje i po 15ak minuta, a možete zamisliti kako to iznervira prodavca kad mu uđete u radnju minut pre kraja radnog vremena kao što sam ja to uradio u Milanu, iako je u pitanju jedna od najljubaznijih i najdražih prodavačica koje sam video (porodični biznis je u pitanju i naravno da im je stalo do kupaca)

Dakle, prezentacija deluje jako jeftino, ali to je njihova fora i nema tu šta da se doda. Dobićete beskorisnu kutiju u kojoj svakako nećete čuvati parfem jer je kutija prevelika za bocu. Boca pak deluje OK, minimalistički, ali skroz OK.

Na kraju krajeva, Le Labo ide na suštinu, a to je miris.

Napomena: Moje slike kutije su slike drugog njihovog parfema, pošto sam se kutije od Rose 31 rešio 🙂

Miris

A kakav je miris? Što bi moja parfemska prijateljica Madison rekla, ovo je ‘THE RUŽA‘. Dakle, nema dalje.

Parfem se otvara jakom dozom ruže i jakom dozom kumina. Ali ovde ruža nije jaka, niti previše ženstvena. Ovde su je od starta zaprljali tim ludim kuminom. I da, KUMIN NIKAKO NIJE KIM. To su dva začina koja liče na slici oblikom, ali miris (a i ukus) im je totalno različit. Kim je onako, OK, dodajemo ga pecivima za dobro varenje, kažu dobar je protiv gasova 🙂 Ali kumin, to je praktično arapski začin koji rasplamsava strasti i daje arapskim (libanskim/jevrejskim) jelima taj ‘punch’ što bi rekao Jamie Oliver (i maestralni Gennaro Contaldo koji pravi Food Tube klipove za Jamie-evu mrežu). Nema arapskog jela bez kumina. A sam kumin miriše ‘oznojeno’, animalno. Zato sam i rekao da miriše prljavo. Morate biti oprezni sa doziranjem, ili bar ne prilazite drugim ljudima na startu ovog parfema. Taj kumin može da izazove glavobolju (primer sa mojom majkom koju ovaj parfem guši 🙂 ).

Imajte na umu da su ove dve note dominantne od početka pa do kraja parfema.

Lepota ovog parfema je što možete da pratite razvoj od gornjih do donjih nota. Nakon početnog udara koji traje 10ak minuta, kreće da se oseća kedar i oštrina vetivera. U ovoj fazi je parfem više na muškoj strani.

Ono što je zanimljivo je da se brzo oseti i mošus, pa je tu fin kontrast između prljavog kumina i čiste ruže i još čistijeg mošusa u ovom slučaju, pa parfem možda ima i blagu sapunastu notu. Ali daleko je to od italijanskih sapunastih parfema gde bije neroli. Ovo je tako fino i lepo, nežno, mazno i kremasto, a opet animalno. Ovaj sapunasti osećaj je mnogo prisutniji u nekim starijim ženskim parfemima tipa Nina Ricci L’Air du Temps. Ovde je to nekako pametno urađeno, modernizovano, ali opet, taj šmek stare škole je tu.

Nakon nekih 30ak minuta, ruža na mojoj koži počinje da dominira u kombinaciji sa čistoćom mošusa i oštrinom vetivera. Kumin se dosta smiri ali je i dalje prisutan.

Zatim sledi dalji razvoj kada se se mogu osetiti i dimaste note koje potiču od smola, guaiaic drva i agara, ali to je sve nekako dozirano sa pravom merom. Nema ovde nikakve drvene oštrine, naprotiv. Ruža divlja ali ne na onaj stari ‘pomada’ stil (ili kako još kažu ‘bugarska ruža’ u našim krajevima… btw, trivia: da li ste znali da samo dve vrste ruže daju mirisna ulja, bugarska i taif/ruža iz Damaska?)

Sve je to na kraju jedna jako prijatna aroma, borba čistoće, nežnosti i greha.

Kome smeta kumin i ne može da ga podnese, postoji miris jako sličan ovom u kome kumina nema, ali ima više puderastih nota i više naginje ženskoj strani spektra – Tiziana Terenzi Casanova.

Performanse

Po pitanju trajnosti, nemam zamerki. Parfem sigurno gura 8h, a često ga osetim i punih 12 sati. Projekcija je možda upitna. Rekao bih da se dobro projektuje 2 sata, nakon čega postane pitom i primiri se na dohvat ruku. Par sati kasnije, postane više uz kožu i osećate ga vi ili ko vam se približi.

Prilike za nošenje

Parfem je prilično univerzalan. Možda nije za prevelike vrućine, ali čim temperatura padne ispod 30 stepeni, prolazi lagano – kancelarija, izlasci, intimni trenuci, sve može samo ako kumin ne pravi problem vama i okolini.

Komplimenti

Komplimenti su jako dobri, česti i pozitivni. Ako nisu pozitivni, onda je problem u gušenju kuminom 🙂

Leave a Reply