Parfums de MarlyRecenzijaShyamala Maisondieu

Parfums de Marly – Oajan je deo ekskluzivne kolekcije pod nazivom Arabian Breed francuske niche kuće Parfums de Marly. U ovom teksu ću se potruditi da vam dočaram detalje ovog izvrsnog parfema.

OSNOVNI DETALJI

Godina: 2013

Parfimer: Shyamala Maisondieu

Note parfema:

  • Gornje note: Cimet, med i osmantus
  • Srednje note: Benzoin, labdanum, ambergris i artemizija
  • Bazne note: Pačuli, mošus, vanila i tonka

Promo: “U davnim danima Oajan se smatrao moćnom rasom za rat i jahači i danas ne oklevaju da se oslane na njega da bi osvojili prvenstvo u jahanju. Odgovarajući miris će vas zadovoljiti sa slatkim notama vanile i tonke za nezaboravno i umiljato olfaktivno putovanje.”

Fragrantica link – https://www.punmiris.com/parfem/Parfums-de-Marly/Oajan-21548.html

PunMiris link – https://www.fragrantica.com/designers/Parfums-de-Marly.html

Napomena: Ovo je kuća koja celu svoju filozofiju zasniva na konjima – imena parfema su po rasama konja, pa tako je i ovaj parfemski ‘razarač’ poneo jedno takvo ime.

Pakovanje i boca

Na žalost, ovaj parfem nemam u originalnom pakovanju već sam uspeo da ga nabavim u tester pakovanju. Naravno, jedan od razloga za to je cena – Oajan pripada tzv. ‘Arabian Breed’ kolekciji ove kuće, a ona je najskuplja kolekcija. Da li je to opravdano? Za ovaj miris svakako jeste.

Međutim, sama boca je slična ostalim bocama ovog proizvođača – neprovidna, izuzetno teška, sa čepom koji je jednako težak. Moglo bi se reći pravi hladno oružje.

 

 

Mana neprovidne boce je naravno to što nikada ne znate koliko vam je parfemske tečnosti u njoj ostalo.

 

Miris

Problem ove kuće je jedinstvenost. Na žalost, redak je parfem koji su oni izbacili a da takav parfem već ne postoji na tržištu, bilo da je u pitanju niche ili dizajner parfem. Tako je i sa ovim parfemom. Ja njega svrstavam u kategoriju čiji je začetnik Hermes Ambre Narguille – opojan i sladak parfem umerenog trajanja i projekcije, ali visoke cene. U toj klasi, mnogo jeftiniji primerak je L’erbolario Dolcelisir, kuća koja takođe voli da replicira tuđe ideje i prodaje ih po smešno niskim cenama. Konačno, tu je i Farah Brecourt kao najumereniji u klasi, cenovno dostupan, prijatan, umerenih performansi.

Iako bi se prethodno navedeni parfemi svrstavali u unisex mirise, nekako je lepši pol naklonjeniji njima. S toga, čudi da je Parfums de Marly odlučio da deklariše ovaj parfem kao muški. Mada, na njihovom sajtu su dodali i reč unisex pored reči muški, tako da je sada i ovaj miris deklarisan kao unisex.

Kako miriše Oajan? Iako je ovo izrazito zimski parfem, ja imam asocijacije na predivno grčko ostrvo Zakintos:

 

Zašto baš Zakintos? Specijalitet tog ostrva (pored zečetine) je i liker koji se pravi od cimeta, šećera, muskatnog oraha i karanfilića – tentura:

 

Tentura

 

Od samog apliciranja ovog parfema, lako se vidi šta može dalje da se očekuje. Od samog starta možete lako i jasno osetiti udar cimeta i meda. Iako bi neko rekao: ‘Čekaj, pa to su gornje note, zar one ne ispare nakon par minuta?’ NE. Od samog početka, pa do kraja, ovim mirisom dominiraju te dve note. Cimet i med. Dobra strana velike količine cimeta u mirisima je što cimet ume da da tzv boozy efekat, tj efekat nekog alkoholnog pića i to su uspeli. Podseća na gore pomenuti liker tenturo. Ujedno, ta nabildovana nota cimeta je ono što ovu kreaciju odvaja od Hermes-ovog začetnika kategorije.

Med u parfemima može biti jako neprijatna nota – ume da pokaže svoju animalnu crtu, ali srećom to ovde nije slučaj. Nema tu nikakvog životinjskog nagona. Moguće je da ostale note svojom sladunjavošću umiruju zver i pripitomljuju je čineći od ovog konja pitomu zver koja čeka da poludi.

Nakon nekog vremena, uplivavaju tu i ostale note, čineći Oajan mirisnu kompoziciju prilično slatkom i gustom – tu su tonka, vanila, benzoin, ali tu je i pačuli da napravi dobru bazu.

Mnogi ljubitelji parfema, pored unikatnosti nota, ovoj kući osporavaju i kvalitet. Govore da su izuzetno sintetični. Imaju pravo kada tako govore o njihovom Pegasusu, gde postoji određena metalna nota koja je kombinacija lavande i još nekog sastojka, moj nos tako nešto ne može da detektuje u ovom mirisu. Jednostavno, note su dosta dobro posložene.

 

Performanse

Kako bi rekli američki reviewer-i na Youtube-u, performanse su ‘to the roof’. Još uvek mi je u sećanju dan kada sam testirao dva od par meni najjačih mirisa do sada: ovaj Oajan i Dior Leather Oud iz ekskluzivne kolekcije. Testirao sam ih na bloteru i blotere poneo u hotelsku sobu i ostavio na radnom stolu. Nedeljama su ta dva blotera isijavala mirise i ispunjavale prostor hotelske sobe, kao da su u pitanju osvežavači prostora od pola litre, a ne dva obična kartonska papira.

Dakle, u pitanju je pravi manijak na steroidima. Ili što bi veliki parfemski ljubitelj ‘unca fibre’ rekao – smrt u oči. Trajanje je ceo dan, a projekcija sa samo 2-3 aplikacije dovoljna da ispuni bar metar ili dva oko vas.

 

Prilike za nošenje

S obzirom na jačinu i performanse ovog parfema, ja ga vidim isključivo kao zimski parfem, kad je napolju jak minus i kada na sebi imam džemper. Jednostavno, odiše toplotom i slatkoćom koju vezujem za taj period godine, kada treba da mi se umiljava, i da me greje. Ne vidim ga za kancelariju, jer je jednostavno previše jak.

Kao što sam naveo ranije – iako je prethodno klasifikovan kao muški parfem, ja ga više vidim kao unisex, ali rekao bih da naginje ka muškoj strani.

 

Komplimenti

Iako je parfem primetan zbog svojih performansi, ostaje žal što ne ubira više komplimenata. Postoje komplimenti, ali bih voleo da ih ima više.

 

Mane

Cena, kao i kod većine niche parfema. Međutim, kada se pogledaju performanse i šta se dobije za uložene pare, i kada se to uporedi sa performansama današnjih dizajnera, deluje mi ipak da je jedna bočica ovog parfema kao cela ergela konja u poređenju sa beživotnim izdanjima u standardnoj ponudi.

 

Zaključak

Iako možda mislite da ste konj, ako ste izdvojili novac za ovaj miris, mislim da bi ovde mogli da primenite onu ‘konj je plemenita životinja, i ja se ne vređam kad mi neko kaže da sam konj’.  Parfem koji svakako treba imati u kolekciji, ili bar u dekantu, kako bi sve svoje receptore mirisa spržili na dan, uživali u ovom opijatu uz topli napitak i voljenu osobu.

2 коментара

Leave a Reply