UputstvaMilano Duomo

Grad mode, šopinga i parfema

1 millionNe znam kako vi, ali meni je na putovanju pored razgledanja grada, jedna od stvari na agendi i overa lokalnih parfimerija. Zavisno od raspoloživog vremena, potrudim se da uvek posetim jednu do dve parfimerije, često one koje nude brendove koji se teže mogu naći. Na moju sreću, u Milanu nisam bio samo turistički na brzaka, već jako dugo i poslom, pa sam imao dovoljno vremena da natenane upoznam i grad i ljude, a i parfimerije vredne pažnje.

Pokušaću ovde da prikažem par mesta za odlična italijanska jela, a zatim sledi izbor parfimerija kako bih vam olakšao da manje lutate.

Gastronomija

Italijani jedno 70% svog vremena provedu pričajući o hrani (ostalo uglavnom o modi i kolima). Pre posla, tokom posla, na pauzi, posle posla. Samo ‘manđare’ i ‘manđare’. Država je to sa bogatom kuhinjom, gde praktično svaki region Italije ima neki svoj izuzetni specijalitet. No Napulj i Toskana nekako dominiraju, bar koliko sam ja shvatio. S druge strane, Milano nije toliko poznat po klopi, ali s obzirom da je među bogatijim gradovima, lako im je da tu hranu iz drugih regiona dovedu u sam grad i to tako što će da plate kuvare iz drugih delova Italije da se presele u Milano.

Brioche i cappuccino

Preuzeto sa: breadcakesandale.wordpress.com

Po pitanju hrane, Italijani su veliki ritualisti. Doručak je gotovo obavezno sladak – brioche (kroasan, ali od odstajalog testa i sa maslacem) koji može biti punjen čokoladom ili raznim džemovima. A uz brioche, zna se, ide kafa. Ali kakva kafa? E, to je već problem, jer oni imaju milion vrsta – espresso, machiato, cappuccino, latte, espresso con panna,…. dugačak je niz. Skidam kapu baristima, jer uspevaju da usluže tolike ljude i pri tom u raznim kombinacijama. Ali pravilo broj jedan – kafe u kojima ima dosta mleka ili mlečne pene rezervisane su isključivo za jutro. Dakle, ujutru mogu sve kafe, ali popodne nikako cappuccino. Ako popodne naručite cappuccino, shvatite da možete biti odbijeni u nekim kafeima. Popodne se pije isključivo espresso ili eventualno machiato. Poručite popodne cappuccino, i cela okolina će znati da ste stranac! Pravilo broj dva – kafa se popije brzo, za šankom, s nogu. Nema balkanskog razvlačenja i ispijanja kafe sat vremena, to je Italijanima nepojmljivo.

Ručak je suštinski glavni i najjači obrok. Gotovo uvek kreće tzv prvim tanjirom koji čine ili običan pirinač ili rižoto ili pasta na hiljadu i jedan način ili čorba u koju naravno dodaju pirinač 🙂 Nakon toga sledi glavno jelo, koje je najčešće tona povrća i jako malo mesa. Zapamtite, Italijani jedu jako puno povrća. Nemojte se začuditi kad vidite da je nekom glavni obrok pun tanjir sočiva (weird, zar ne?).

Večera je najčešće pizza ili morski plodovi. Pravilo broj tri – iako je Italija zemlja vina (poslednjih godina proizvođač broj jedan, ispred Francuske), pizza se jede isključivo uz pivo. Da, uz pivo. Ako poručite vino, znaće da ste stranac, opet.

S obzirom da je pizza tako reći nacionalno jelo, važno je da znate da postoje okvirno dve vrste pizze:

  1. Napolitanski stil pizze
  2. Svi ostali stilovi

pizza napoliOvo je moja, banalna podela, a slična je onoj da postoje Chanel i svi ostali 🙂 Jednostavno, napolitanska pizza jednom kad je probate, znaćete zašto su sve ostale druga liga. Napolitansku pizzu odlikuje jako tanko testo u sredini, ali debeli obod od testa. Naravno, pizza se peče u pećnici od cigli na drvima. Nikako šporet.

Ostali stilovi pizze su uglavnom sa ravnomernom debljinom testa od sredine do oboda, uključujući i obod, kao i kod nas. Postoji i treći oblik pizze, ja bih ga nazvao pizzom za naivne rimske turiste – smrznute pripremljene pizze koje se ubace u rernu da se ispeku. U Milanu ovaj rimski stil nećete naći, jer je tu ipak viši standard i nema igranja sa mušterijama, ali u Rimu je to slučaj sa 90% restorana.

A sada malo mesta za jelo koje preporučujem:

  1. Pizzeria Gino Sorbillo – nalazi se u centru, blizu shopping ulice Corso Vittorio Emanuele II, malo sakriven. Napolitanski stil pizze. Najbolja pizza u gradu, ali i najduži red. Potrebno je po dolasku da se upišete na listu, a onda da sačekate pola sata do sat vremena na red. Sam restoran je soc, ali je pizza vrhunska. I da, imena napolitanskih pizza su obično udarena i nemaju veze sa nama poznatim imenima (osim 4 godišnja doba i 4 sira), jer napolitanci pričaju drugi dijalekt italijanskog i često vole da skraćuju reči.
  2. La Fabbrica Pizzeria  – nalazi se blizu Porta Nuova i Porta Garibaldi železničke stanice. Ovde su klasične pizze, ali skroz dobre
  3. Anema e Cozze – još jedan dobar napolitanski restoran u ulici Via Palermo (blizu radnje gde možete isprobati Profumum Roma parfeme)
  4. Del Ponte – još jedan napolitanski restoran u ulici Via Pier Candido Decembrio. Ovde obavezno uzmite fokaću jer je drugačija, kao naša gibanica je sa sirom (samo mnogo tanja), a obavezno probajte verziju sa tartufima jer je nešto posebno. Konačno, tiramisu ovde je jedan od najboljih koje sam probao (samo u Firenci sam probao bolji).

Ono što je posebnost Milana je tzv Aperitivo – posle 18h mnogi kafići i barovi nude neograničenu konzumaciju hrane i jedno piće po ceni od 10 evra po osobi. U pitanju je tzv švedski sto gde je postavljeno po 10-20 vrsta jela – slano, slatko, testo, uglavnom ima za svakog po nešto.

Konačno, sladoleda ima po celom gradu, a najbolji i najskuplji je u radnji Peck u ulici Via Spadari blizu katedrale. Sasvim dobar je i u lancu radnji za sladoled Grom, pa ne oklevajte kad naiđete.

Znamenitosti

Milano DuomoMilano u suštini i nije neki ogroman grad, iako su milanezi kao muve bez glave – hodaju jako brzo i često se mimoilazite sa njima i to vas može dovesti do ludila (npr sasvim je logično da kad vam neko krene u susret, vi odete desno, slično kao u saobraćaju, ali kod milaneza to ne važi jer se oni ponašaju kao Englezi – oni će prvo pokušati da krenu ulevo, tj vaše desno i eto problema i nerviranja). I svi pričaju na fu*king mobilni telefon – na ulici, u metrou, u 7h ujutru, u 7h uveče, u radnjama, svuda…. I da, nemojte se iznenaditi kad vidite osobu od 50 godina kako priča na mobilni i zapravo priča sa majkom 🙂

Milano je bio i ostao industrijski grad, ali je doveden maksimalno pod konac. Nema dušu i gracioznost jedne Firence, ili pak Rima, ali je za industrijski grad sasvim skladno uređen. Uz jak tempo, možete ga obići za jedan dan. Glavne atrakcije grada:

  1. Katedrala – Duomo – svakako broj jedan. Grandiozna građevina, italijanski kičasta, bele boje, jednostavno slika iz Milana ne može biti bez nje.
  2. Castello zamak i park iza zamka koji je odličan za šetnju i piknik, a završava se Trijumfalnom kapijom
  3. Razne kapije razmeštene po celom gradu
  4. Ogroman broj umetničkih galerija i muzeja (četvrt Brera, o kojoj ću kasnije, koja se naziva i boemska četvrt, ali sada i četvrt parfema)
  5. Navigli – par kanala koji su možda nekad i imale ulogu za zaštitu od poplava, ali danas deo grada koji je najpopularniji za izlaske, naročito kad otopli. Tu je na desetine kafića i restorana, i ogromna gužva naravno.
  6. Milanska skala – jedno od najpopularnijih dvorana za opere i balet. Ukoliko želite da pogledate neku operu, kartu morate kupiti na početku sezone, u septembru. Balet je malo fleksibilniji, pa je moguće nabaviti kartu 2-3 nedelje pre izvođenja.

Milanska Skala

Shopping

Iako je ovo grad visoke mode i grad ogromnog izbora po pitanju shoppinga, morate znati da u samom gradu Italijani ne kupuju, osim bogataša. Tačnije, kupuju ali tek kad krenu rasprodaje. Do tada, kupuju u velikim outlet radnjama koje se nalaze daleko van grada. No, uvek ćete videti zadivljne žene kako nose kese poznatih marki, ali to su gotovo uvek azijati i amerikanci koji su ovde turisti.

Parfemi

I ovo je sada glavna kategorija kojoj ću posvetiti mnogo više pažnje, jer je ovo ipak parfemski blog.

Mazzolari

Mazzolari

Naše mirisno putovanje krećemo od možda najveće niche i dizajnerske parfimerije u Milanu – Mazzolari. Nalazi se neposredno uz metro stanicu San Babila na adresi Piazzetta Umberto Giordano, 4. Odmah na startu napomena – radnja je iz dva dela. Onaj vidljiviji deo je prema trgu San Babila i tu kad uđete spuštate se u donji nivo gde je ponuda uglavnom dizajnerska. Tu je i neverovatna ponuda šminke. Kako dizajnerskih parfema ima uglavnom svuda po parfimerijama, meni zanimljiviji deo radnje je sakriveni deo, u koji se ulazi sa druge strane zgrade iz nekog prolaza. E ovo je raj za ljubitelje niche parfema. Svega tu ima, bukvalno svi poznatiji i manje poznati niche brendovi, a imate i njihove Mazzolari parfeme koji su često na popustu. Šta više, ovde u ponudi imate i gotovo celu Guerlain ekskluzivnu kolekciju i to po cenama koje su gotovo iste u Parizu u Guerlain butiku.

Nemojte se iznenaditi ako uveče bude zabranjen ulaz u parfimeriju jer često ovde bude zvanična prezentacija nekog novog parfema.

Ono što je ovde zanimljivo, stariji muškarci koji rade nisu toliko ljubazni i predusretljivi. Često će vam sugerisati da probate izrazito muževne old school parfeme i negodovaće ako tražite moderne muške slatke vodice. S druge strane, devojke koje rade su mnogo ljubaznije sa simpatičnim engleskim (sigurno već znate kako Italijani pričaju engleski).

 

Od San Babila trga, parfemski šoping put vas vodi u dva moguća dela, levo u pešačku ulicu Corso Vittorio Emanuele II koja vodi ka katedrali Duomo, i desno u ulicu sa high-end dizajnerskim radnjama Monte Napoleone. O ovoj high-end ulici ćemo kasnije.

 

Excelsior Milano

Excelsior Milano

Kada krenete korzom Vittorio Emanuele II, pre robne kuće La Rinascente, sa leve strane, malo sakriven nalazi se Excelsior. Tačnije, adresa je Galleria del Corso, 4. Ovo je u suštini concept store, ali kakav – ogroman, na više spratova. Ima tu i Tiffany nakit, i razna kozmetika na bio bazi, i svašta nešto. Ali jedan deo radnje su niche parfemi i to kakvi – uglavnom retko koja kuća ima stalnu postavku ovde, tj da je ima svaki dan tokom cele godine. Naprotiv, veći deo asortimana se menja, bude tu par meseci, dok se parfemi ne prodaju, pa se onda dodaju neke nove niche kuće. Ono što je fascinantno je da me uvek iznenade sa nekom novom kućom za koju naravno nikad nisam čuo. Od poznatih brendova, ovde bude Tom Ford, Histoires de Parfums, Evody, SoOud,….

La Rinascente

La Rinascente

Put vas dalje vodi korzom Vittorio Emanuele II prema Duomo-u, ali neposredno pre fascinantne katedrale, sa desne strane je čuvene robna kuća La Rinascente. I odmah kad uđete u nju, bićete zapljusnuti oblakom parfema. Pravo je čudo kako radnici tu ne dobiju rak pluća od toliko udisanja parfema 🙂 Kada se gleda sa ulaznih vrata, krajnje levo je deo sa standardnom dizajnerskom ponudom, ali su pojedini brendovi izdvojeni po centralnom delu prizemlja. Pa tako u centralnom delu možete naći i standardnu ponudu i ekskluzivnu ponudu određenih brendova – Tom Ford, YSL, Dior (čak ima cela ekskluzivna ponuda), Chanel (isto ima cela ekskluzivna ponuda), Dolce & Gabanna, Bvlgari, Prada, Hermes, pa čak i Lui Vitton parfemi,.. U desnom delu je niche odeljak, pa tako tu možete naći Byredo, Jo Malone, The Different Company, Houbigant, Robert Piguet, Lubin,….

Svakako, biće vam teško da se odbranite da vam bar neko od njih ne nanese parfem koji tog dana reklamiraju.

Konačno, ako se umorite (ili smorite), savetujem da se popnete na vrh gde se nalazi kafić i ima odličan pogled na katedralu Duomo koja je odmah tu pored. Ne plaćajte džaba penjanje na katedralu.

Desiree

Kada prođete Duomo, put vas može navesti opet na dve strane. Levo, u ulici Via Orefici nalazi se radnja Desiree koja ima odličnu ponudu i dizajnerskih i niche parfema. Često tu bude skrivenih dragulja od niche parfema, nešto što se u drugim radnjama ne vidi. Creed, Salvatore Ferragamo, Armani Privee,….

Santa Maria Novella

Ako ste se odlučili za levi pravac od Duomo-a, u ulici Corso Magenta imate radnju ove čuvene italijanske kuće koja parfeme pravi preko 400 godina (navodno firma postoji preko 800 godina). Ima tu svega, od klasičnih starih parfema, do novih kompozicija. Od sapuna, krema, do kozmetike za muškarce. U filmu ‘Kad jaganjci utihnu’, Hanibal Lektor kupuje kozmetiku u njihovoj radnji u Firenci, gde im je i sedište.

Parfume by CALE

Odmah do gore pomenute radnje Santa Maria Novella nalazi se i jedna radnja sa niche parfemima, CALE. Još jedna lepa radnja gde možete probati Creed, Laboratorio Olfactivo, Histoires de Parfums i mnoge druge.

Milano Makeup

Ako ste od kraja platoa ispred katedrale Duomo odlučili da krenete desno, ka Milanskoj Skali, odmah ćete sa desne strane naići na jednu mnogo lepu niche radnju i radnju sa kozmetikom. Zove se Milano Makeup i nalazi se na adresi Via Santa Margherita, 10. Vlasnik radnje je dekica koji na žalost ne zna engleski. Bude tu ponekad njegov prijatelj ili sin, mlađi dečko, koji priča odlično engleski i može da vam prevede. U ovoj radnji nekad možete naći neke raritete, parfeme koji se ne proizvode i dekica će vam rado prodati te primerke po dosta nižim cenama. Ja sam ovde uspeo da ulovim Serge Lutens Borneo 1834 i Creed Royal Delight. Ono što je dobro u ovoj parfimeriji, sačekajte da budete nasamo sa dekicom i pitajte ga za cenu parfema. Ukoliko plaćate kešom, nećete dobiti fiskalni račun, ali ćete proći mnogo jeftinije, bolje nego da vraćate PDV. Ima i kod njega svega, od Amouage, preko Tom Ford i Creed, do Byredo, Acqua di Parma, pa do nekih nepoznatih kuća. Nemojte se uplašiti kada uđete jer dekica voli pse i često su u radnji njegova dva psa.

Campomarzio70

Kada od Milano Makeup radnje krenete i prođete pored Milanske Skale, prva ulica levo je vaša željena destinacija i raj 🙂 Prepešačite za minut-dva ulicu Đuzepe Verdija i zakoračite u tzv boemsku ulicu – Via Brera. Ova ulica je boemska tek u svom poslednjem delu, a dotle je parfemsko-umetnička (ovaj umetnički deo ću zanemariti, iako je tu nekoliko poznatih muzeja). Ako zanemarimo radnju Kiehl’s na početku, a gde možete probati referentni mošusni miris Kiehl’s Original Musk, priču nastavljamo sa meni najdražom radnjom u Milanu. U pitanju je Campomarzio70 sa fenomenalnim osobljem  – tako fini, tako dobri, rado će vam posvetiti vreme, napraviti sempl ako nemaju originalni sempl, uputiti vas šta i gde dalje. Jednostavno, osoblje sa ogromnim znanjem o parfemima!!! Prosto, nemam reči da opišem koliko dobro osoblje radi u ovoj parfimeriji. Da je sreće da ovako nešto postoji i u Beogradu. Campomarzio70 je inače lanac niche parfimerija i ime je dobilo po prvoj radnji koja se nalazi u Rimu na toj adresi – Campo Marzio 70. Barem jednom u mesec-dva organizuju koktele na kojima promovišu novi parfem, a gosti često budu i sami parfimeri!!! Dakle, ne predstavnik brenda, već i sam parfimer koji je radio parfem. Od onoga što možete probati ovde, preporučujem Xerjoff (sve linije), Roja Dove, Maison Francis Kurkdjian, MDCI,…

The Merchant of Venice

The merchant of VeniceTako reći u nastavku prethodne parfimerije, nalazi se nova brend radnja ovog italijanskog proizvođača parfema. Možete probati sve njihove parfem i uživati u divnim bocama koje ovaj brend koristi.

Olfattorio

Odmah preko puta Mletačkog trgovca, nalazi se radnja Olfattorio. Ovde možete probati Penhaligon’s, The Different Company, Annick Goutal, L’Artisian, Liquides Imaginaires, i mnoge druge brendove.

Profumo Milano

I još jedna odlična parfimerija u Via Brera, bukvalno 10 metara udaljena od prethodne, sa desne strane ulice. Ovo je porodična parfimerija koja postoji 30ak godina. Ima i ovde svega, od Mancera, Montale, Andy Tauer, Keiko Mecheri, Puredistance, Frederic Malle, pa čak i Le Labo. Obavezno posetite jer je i ovo radnja gde su ljudi jako ljubazni.

Zhor perfumes

Nova radnja koja se nalazi u pešačkoj ulici Via Marco Formentini, 2. Ovde ima malo poznati brend iz UAE Ajmal, ali ima i odličan turski brend Nishane, pa zatim A lab on fire, Laurent Mazzone, Tiziana Terenzi, SoOud, i mnogi drugi.

Creed Boutique

U neposrednoj blizini, u ulici Via Madonnina nalazi se i oficijelni Creed butik. Moj savet je da Creed parfeme kupujete u parfimeriji Milano Makeup jer ćete jeftinije proći, ali na vama je da odlučite.

Santa Maria Novella

Konačno, u istoj ulici Via Madonnina nalazi se još jedna radnja ove stare italijanske kuće.

Gas Bijoux

Ovo je u suštini radnja koja se bavi prodajom bižuterije, ali ovo je jedina radnja gde možete probati i kupiti parfeme kuće Profumum Roma. Jaki, opojni, beskrajno trajni parfemi. Radnja se nalazi u ulici Via Solferino.

10 Corso Como Concept Store

Ovu turu završavamo u pešačkoj ulici Corso Como, na broju 10. Nekako sakriven nalazi se concept store u kojem ima solidan niche izbor – Frederic Malle, Olfactive Studio, Ulrich Lang, Unum, samo su neki od brendova.

 

Ulica Monte Napoleone i galerija Vittorio Emanuele II

Sasvim sigurno se može reći da niste veliki u svetu mode i luksuza ako nemate radnju u ulici Monte Napoleone ili u galeriji Vittorio Emanuele II ili nešto gore u ulicama oko.

Jednostavno, Monte Napoleone vam je nešto poput zbijene Pete avenije u Njujorku. Ulica dugačka možda kilometar, a redom se ređaju radnje Dior, Hermes, Zegna, Luj Viton, Gucci, Armani, Salvatore Ferragamo, Fendi, Versace, Burberry, … Većina tih dizajnerskih kuća danas ima svoje ekskluzivne parfemske kolekcije, a njih možete naći ili u La Rinascente robnoj kući ili u ovoj ulici. Cene su iste.

Galerija Vittorio Emanuele IIGalerija Vittorio Emanuele II je ono što svi veliki evropski gradovi imaju – prototip shopping mall-a iz XIX veka – prolaz ili ulica koji su natkriveni da ne kisnete, a gde se prodaje najluksuznija roba. Ovde mislim da nema izbor parfema, već samo krpice, nakit, satovi,… Muškarci svakako treba da zavrte petom po oku bika na mozaiku na podu. Kažu da je to za plodnost 🙂

Leave a Reply