Dolce & GabbanaTop Note Show by Vlaxi

Kao dete na mene su, drugom polovinom devedestih godina, najsnažiniji utisak ostavile dve italijanske stvari, koje su bile gotovo svakodnevnica, zastupljene u svim školama, kafićima, kladionicama, sportskim salama, picerijama…

To su bile italijanski fudbal, odnosno Serija A, tj. popularni Calcio (Kalčo), koji smo kao deca gledali na TV-u, razmenjivali sličice, popunjavali albume i uzvikivali imena poznatih fudbalera kada bi davali golove na fudbalskim igralištima, dok je druga dolazila iz jedne od najpoznatijih italijanskih modnih kuća tadašnjeg vremena…bila je to „Plišana Gabana“. Te dve stvari delimično su oblikovale kulturu i naše živote u vremenu kada nije nimalo lako bilo proživeti detinstvo…zbog toga fudbal kao igra i miris ovog parfema koji su nosili stariji frajeri tog vremena, ostaju snažno urezane u sećanjima mnogih ljudi.

Naime, Dolce&Gabbana Pour Homme je lansirana ’94 godine, kao klasičan italijanski, šmekerski parfem, vrlo kompleksan, a univerzalan do bola, da je gotovo svako, ko je mogao da izađe iz zemlje,  po povratku u free shopu kupovao bočicu stare plišane i to sa onim lepim nemačkim markama kupljenim kod tadašnjih dilera koji su menjali kurs svakodnevno…naravno uz box cigara (najčešće Marlboro-a)…to su bila ta vremena…

Što se tiče samog parfema, postoje tri formulacije (prikazano na slici ispod):

Prva formulacija (sa srebrnom nalepnicom) ovog parfema proizvodila se u Italiji. Sve bočice orginalne formule na sebi imaju naznaku Made in Italy.

Ona je najkvalitetnija, najpunija, bogata i vrlo trajna…nju je nasledila Made in Germany verzija bez srebrne nalepnice, koja je za nijansu slabija i kojoj nedostaje malo duvanske topline i „plišanosti“ lavande. Najprostije rečeno kao kada biste imali dva auta na stazi, jedan od 160 konjskih snaga, a drugi od recimo 120…oba sa turbom. Oba parfema su dobri primerci aromatičnih fougere parfema, izvedeni na italijanski način. Otvaranje je klasika, sveži citrusi i čistina. Prate ih začini i biljne note sa malo gorčine i oporosti, kao i solidna doza lavande. U početku parfem obećava čistinu i prepoznatljivu baršunastu gabansku plišanost, međutim kao vrlo kompleksna kompozicija, D&G postaje topao, jer poseduje sandalovinu i malo cimeta, ali lavanda, žalfija i sapunast šmek u pozadini oduzmu slast toplini. Kao glavnu notu koja se meni najviše dopada u ovom parfemu izdvojio bih duvan. Ja sam D&G uvek doživljavao kao duvanski parfem sa tako prepoznatljivo izraženom suvom i prirodnom nikotinskom notom. Gabana je bila parfem sa dva lica. Jedno je sveže i čisto, plišano, a drugo je toplo, začinsko, oporo i duvansko.

Poslednja formula je Made in UK, koja se trenutno prodaje u parfimerijama i može se prepoznati po promenjenom čepu.

Najnovija verzija na prvi pogled deluje slabija, ne samo po performansama, već i po bogatsvu i kompleksnosti (pogotovo kod ljudi koji su koristili predhodna dva). Taj nedostatak je najuočljiviji kada bi parfem trebao da se razvije u prepoznatljivi italijanski šmek, jer postaje vrlo tanak i nedorečen nakon samo par sati. Da li je vredan kupovine? Po meni samo ako vas uhvati nostalgija za vremenima koje sam spomenuo u uvodu.  Parfemu nešto zaista nedostaje da dostigne pun efekat legende devesetih, kada je Calcio Seria A bila jedna od najlepših fudbalskih liga za gledanje, iako zna da na momente podseti na srećno-nesrećna vremena u kojima je moja generacija odrasla.

Bonus:

Kao pristojnu zamenu preporučio bih novi flenker u vidu D&G Intenso, koji  poseduje italijanski šarm i duh stare italijanske verzije.

Intenso je za razliku od Pour Homme, manje opor, praškast, sa duvanskim DNK pomešanim sa mirisom omekšivača za pranje veša. Intenso je linearniji i manje slojevit, tako da od samog otvaranja miriše kao sredina i bazne note vintage D&G, s’tim da je mekši i zaokruženiji. Performanse su negde na pola puta između Nemačke i UK verzije, pa samim tim traje „pristojnih“ 6 sati na mojoj koži za jedan parfem edp koncentracije.

 

1 коментар

Leave a Reply